Biologia, czyli jak wytłumaczyć dziecku różnice płciowe?

Dzieci nie raz potrafią zaskoczyć swoich rodziców. Nie tylko swoim zachowaniem, ale również swoimi pytaniami. Do jednym z nich należy pytanie skąd się biorą dzieci. Wówczas rodzice najczęściej unikają odpowiedzi udzielając im odpowiedź w postaci „Jak dorośniesz to się dowiesz”. Prawda jest jednak taka, że warto z dzieckiem rozmawiać na temat biologii i różnić płciowych kobiety oraz mężczyzny.

Biologia, czyli różnice płciowe

Jak zacząć rozmowę?

Warto przygotować się do rozmowy, ale przecież nigdy nie wiadomo, kiedy dziecko stanie się bardziej dociekliwe i zacznie się dopytywać. Dlatego warto wcześniej zakupić odpowiednią literaturę, aby móc dziecku wytłumaczyć jego dociekliwości. Książki na temat biologii oraz różnic płciowych pomogą dziecku nie tyle zobrazować różnice, ale również zrozumieć, że dziewczynki różnią się budową od chłopców. Ważne jest jednak to, aby skończyć tłumaczenie w odpowiednim czasie, ponieważ za duża dawka informacji może nie dać najlepszych efektów.

Dać tyle ile trzeba

Dzieci muszą dostać odpowiedź na swoje pytanie, nie można ich traktować jak nic nierozumiejące istoty. Dlatego książka z biologii może okazać się doskonałym sposobem na wytłumaczenie pierwszego krępującego pytania. Warto pamiętać aby dokładnie się nie zagłębiać, ponieważ dziecko nie musi wszystkiego od razu wiedzieć. Z czasem zacznie się dopytywać, a wówczas będzie można zacząć tłumaczyć wszystkie zawiłości.

Dodaj komentarz