Japońskie klimaty w ogrodzie

Ogród jest przestrzenią niezwykle podatną i otwartą nawet na najbardziej wymyślne i unikalne aranżacje, dlatego moim zdaniem warto wprowadzić tego rodzaju innowacje na terenie swojej posesji. Wybór jest tutaj naprawdę spory, jednak godną uwagi aranżacją ogrodów jest styl japoński. W Polsce ogrody w stylu japońskim są wciąż rzadkością, co nie znaczy, że nie można się z nimi spotkać.

 c8fbccd0070580580a4d417ec48193a5

źródło: pinterest.com

Każda aranżacja ogrodu wiąże się ze ściśle określonymi regułami, co również dotyczy ogrodów w stylu japońskim. Według doświadczonych projektantów ogrodów i architektów krajobrazu styl japoński w ogrodzie powinien sprawiać wrażenie spójności z naturą. Chodzi o to, że ingerencja człowieka w tym przypadku powinna być niemalże niezauważalna. Wszystkie zaplanowane elementy powinny sprawiać naturalne wrażenie dzięki czemu można osiągnąć planowany efekt.

 542bed099a69d6aadc9e88d30bc59d8b

źródło: pinterest.com

Jeśli chodzi o samą roślinność to wiadomo, że dominują tutaj orientalne odmiany, które nie zbyt dobrze reagują na niskie temperatury, dlatego w tym przypadku polecam poszukać jakiś alternatywnych rozwiązań. W ogrodzie w stylu japońskim mogą się pojawić wiśnie i magnolie. Bardzo często wykorzystuje się sporą ilość kamieni, które w tym przypadku powinny być naturalnych kształtów. Muszę jednak zaznaczyć, że styl japoński nie jest stylem, w którym stawiamy na nonszalancki nieład. Taka aranżacja powinna w możliwie jak najwyższym stopniu współgrać z naturą, może się również pojawić element z wodą, bardzo często jest to mała kaskada wodna.

Dodaj komentarz