Ogród w stylu włoskim

Wybór aranżacji do ogrodu bywa problematyczna kwestią, jednak należy pamiętać o tym, że styl jaki wprowadzimy do naszego ogrodu jest ściśle uwarunkowany od tego jakich rozmiarów jest nasz ogród oraz od tego jaki styl architektoniczny prezentuje nasz dom.

 30907e116c95ee72548a558c7a1c47c0

źródło: pinterest.com

Jeśli dysponujemy pokaźną przestrzenią a nasz dom, nie jest skromnym rodzinnym domem tylko rezydencją zbudowaną z prawdziwym rozmachem to śmiało możemy się pokusić na ogród w stylu włoskim. Przypomnę, że zarówno architektura, jak i aranżację włoskich ogrodów cechują się ogromnym rozmachem, dlatego podobne rozwiązania według mnie sprawdzają się tylko i wyłącznie na terenie dużych posiadłości. Ogrody zaprojektowane w stylu włoskim najczęściej można jednak spotkać przy zabytkowych posiadłościach, muzeach i galeriach sztuki o międzynarodowej renomie.

 fa0adb4379e034d4cd193367ca417763

źródło: pinterest.com

Włoskie ogrody od zawsze były tworzone z myślą o ich podziwianiu, były traktowane bardziej jak eksponat, niż przestrzeń użytkowa i miejsce służące do rodzinnego relaksu. W takim ogrodzie dominują wysokie, bardzo starannie przycięte żywopłoty, tworzące czasami zmysłowe labirynty. Włoskie ogrody cechują się także takimi elementami jak reprezentacyjne, najczęściej okrągłe, fontanny, umiejscowione w centralnych punktach, często otoczone niskimi żywopłotami. Włoski ogród to również liczne alejki, które przeważnie stanowią gładką twardą nawierzchnię, rzadko kiedy do takich prac wykorzystywany jest żwir. Pisząc o włoskich ogrodach muszę również wspomnieć o częstym wykorzystaniu w tego typu aranżacjach figur świętych.

Dodaj komentarz